AKUPUNKTÚRA
Akupunktúra
Akupunktúra je liečba fyziologická, ktorá upravuje a usmerňuje priebeh
životných dejov, zvyšuje odolnos a obranyschopnos organizmu a priaznivo
liečebne pôsobí aj na také ochorenia, pri liečbe ktorých súčasná konvenčná
medicína často zlyháva. Alebo aj vtedy, ak chorý nemôže užíva lieky kvôli
precitlivenosti, či v dôsledku poruchy vnútorných orgánov.
Akupunktúra ovplyvňuje človeka ako celok, v jednote jeho tela a duše (psychiky). Je účinná, bezpečná a na rozdiel od viacerých moderných liečebných postupov nemá žiadne vedľajšie nepriaznivé účinky - samozrejme za predpokladu, že ju vykonáva kvalifikovaný a skúsený lekár u vyšetreného pacienta. Pomáha teda skvalitňova a urýchľova liečebný proces a výrazne zvyšova kvalitu života.
Podstata akupunktúry spočíva v stimulácii (špeciálnom podráždení) niektorých miest tela, ktoré sa nazývajú aktívne (alebo akupunktúrne) body vpichom špeciálnych tenkých ihiel. Podráždenie bodov možno vykonáva aj iným spôsobom – napríklad neinváznym : aplikovaním špeciálnych kovových „hviezdičiek“, teplom pri moxibuscii, tlakom pri akupresúre, slabým elektrickým prúdom pri elektroakupunktúre, laserovým lúčom pri laseropunktúre, injekčnou aplikáciou homeopatických liekov pri homeosiniatrii a podobne.
Aktívne body majú vnútornú spojitos s vnútornými orgánmi, tkanivami, a/alebo s funkciami organizmu. Preto pri ich poruchách, alebo pri ochoreniach bývajú aktívne body citlivé na tlak a spätne, ich podráždením možno liečebne pôsobi na príslušný orgán či jeho funkciu a súčasne aj na celý organizmus.
Ak sa akupunktúra vykoná vo včasnom štádiu ochorenia, dochádza k jeho vyliečeniu aj k úplnej obnove zdravia. U pokročilejších a chronických ochorení akupunktúra svojim protibolestivým, protizápalovým, celkovo posilujúcim, upokojujúcim a regulačným pôsobením, tvorí dôležitú súčas starostlivosti o zdravie.
Akupunktúra - indikácie a kontraindikácie
Akupunktúra dosahuje úspechy v liečbe, diagnostike a prevencii množstva rozličných ochorení. Uvedieme aspoň niektoré
– najčastejšie:
-
Boles každého druhu: bolesti hlavy, zubov a tváre, kåbov, krížov a chrbtice, migréna, neuralgia trojklanného nervu, poúrazové a pooperačné bolesti a všetky ostatné algické stavy.
-
Funkčné a psychosomatické poruchy: vredová choroba žalúdka a dvanástorníka, dyskinézy (poruchy hybnosti a funkcie) žlčníka a žlčových ciest, čriev, kardiospazmus, žalúdočná a črevná dyspepsia, chronická hnačka a zápcha, ažkosti po infekčnej žltačke a po operáciách žlčníka a žalúdka, zvýšený krvný tlak v I. a II. štádiu, znížený krvný tlak, stenokardia (boles pri srdci), impotencia, frigidita, nočné pomočovanie, bolestivá menštruácia a poruchy menštruačného cyklu, primárna ženská sterilita, klimakterické ažkosti, zvýšená únavnos, celková telesná slabos a malátnos, problémy s trávením, ochorenia obličiek a močového mechúra, poruchy sluchu, chuti a čuchu, zajakavos a iné poruchy reči, niektoré metabolické poruchy, toxické záaže (priotrávenie) organizmu jedmi a škodlivinami z vonkajšieho i vnútorného prostredia.
-
Alergické a cievne ochorenia: astma, žihľavka, senná (alergická) nádcha, atopický ekzém, poruchy prekrvenia končatín, tzv. Raynaudova a Meniérova choroba, vazoneurózy
-
Neurologické a reumatické ochorenia: neurózy, depresie, tiky a spazmy tváre, zápaly nervov, obrna lícneho nervu, poruchy hybnosti končatín a svalové spazmy, poruchy spánku, stavy po náhlych príhodách mozgových, bolesti a vertebrogénne ochorenia chrbtice, lumboischiadický, cervikobrachiálny a cervikokraniálny syndróm, artrózy, artritídy a iné choroby kåbov periarthritis humeroskapularis, tzv. tenisový lake, syndróm karpálneho tunela, osteoporóza, Parkinsonova choroba.
-
Stavy závislosti: na alkohole, nikotíne, heroíne a iných drogách, nadhmotnos – obezita.
-
Iné indikácie: ako súčas komplexnej terapie väčšiny ochorení vo všetkých klinických odboroch medicíny.
Z menej známych, napríklad :
-
v dermatológii a kozmetike: vypadávanie vlasov, akné, boj proti vráskam (prevencia a odstraňovanie), starostlivos o ple, celulitída, ulcus cruris (vred predkolenia),
-
v športovej medicíne: obnova a zvyšovanie výkonnosti a odolnosti, skvalitnenie a urýchlenie liečby športových poranení, uvoľnenie spazmov (stuhnutých svalov), preventívne a rekondičné ošetrenia,
-
„civilizační“ choroby: poruchy imunity, syndróm chronickej únavy, tzv. manažérsky syndróm (ažkosti zo stresu a prepracovania),
-
vykonávanie znecitlivenia pri operáciách a bolestivých vyšetreniach, bezbolestné vedenie pôrodu, atď.
Akupunktúru nemožno vykonáva v tehotnosti, u ľudí s hemofíliou a inými poruchami krvácania, u dojčiat a u ľudí s akútnou psychózou a motorickým nepokojom.
Spôsoby vykonávania akupunktúry
Pri diagnostike a liečbe sa v súlade so stavom chorého a charakterom ochorenia na stimuláciu vyberajú buď aktívne body na povrchu tela (klasická korporálna akupunktúra), alebo body a zóny tzv. mikrosystémov: ušnice. (aurikuloterapia, aurikulomedicína) , dlane a ruky (cheiropunktúra, Su-Jok) , nohy a chodidla (podopunktúra, reflexológia), tváre (faciopunktúra), vlasatej časti hlavy (kraniopunktúra), ústnej a nosovej dutiny, jazyka a ďalších.
Pri niektorých, hlavne funkčných, bolestivých a alergických ochoreniach môže akupunktúra predstavova hlavný a jediný spôsob terapie. V prevážnej väčšine prípadov sa však vykonáva ako súčas komplexnej liečebnej a preventívnej starostlivosti.
Tradične predstavy na pôsobenie akupunktúry
Tradične predstavy na pôsobenie akupunktúry vychádzajú z koncepcie jednotného vesmírneho zákona, ktorému sa podriaďuje aj človek.
Jednota sveta tao je dosahovaná zápolením a súčasne aj neodlučiteľnosou prvkov jang - jin, večnou osciláciou medzi nimi , ich vzájomne sa podmieňujúcim zrodom a zánikom i dynamickým vyrovnávaním rovnováhy.
Záporný prvok - jin, „zelený drak“, ako ženský princíp predstavuje všetko pasívne.
Kladný prvok- jang, „červený drak“ — mužský princíp všetko, čo je aktívne a expanzívne.
Ku každému z nich sa potom priraďujú veci a javy protichodného charakteru, ktoré sa navzájom podmieňujú a doplňujú.
Napríklad jin, ktorý zodpovedá Zemi, obsahuje noc a tmu, vlhkos a chlad, slabos a nedostatok. Naproti tomu jang, ktorý zodpovedá nebu, obsahuje svetlo a deň, teplo a oheň, silu a dostatok.
Logiku celej koncepcie pochopíme, ak si uvážime, že noc ustupuje dňu, že zimu vystrieda leto, že pojem dobro by akosi strácal svoj význam, keby nebol aj jeho protipól zlo. V organizme zasa spánok umožňuje načerpanie síl a bdenie, po vdychu musí nasledova výdych, po stiahnutí svalu nastáva jeho uvoľnenie atď.
Život organizmu je podmienený kolobehom životnej energie čchi, pretože tá je akýmsi fluidom života, ktoré ovláda, riadi a spája všetky orgány a koordinuje ich funkcie. Kolobeh energie čchi sa uskutočňuje v dráhach akupunktúry, ktoré tvoria spojnice aktívnych bodov. Je ich spolu 14 a sú navzájom prepojené. Dve z nich prebiehajú pozdåž prednej a zadnej stredovej línie tela, ostatné patria k jednotlivým orgánom, podľa ktorých sa aj nazývajú.
Každá orgánová dráha je párová, má dve vetvy prebiehajúce na pravej a ľavej polovici tela.
Pri plynulom a nerušenom toku čchi panuje v organizme súlad a zdravie. Ak sa však tento obeh niekde spomalí či zastaví, spôsobí ochorenie organizmu, nesúlad životných dejov a v najažších prípadoch smr.
Úlohou správne vykonávanej akupunktúry je usmerni a obnovi kolobeh čchi i rovnováhu jang-jin a tak znovu dosiahnu
harmóniu reprezentujúcu zdravie
|