TIBETSKÁ gymnastika pre zdravie a dlhovekos
Toto tibetské cvičenie má široké spektrum liečivých a omladzujúcich účinkov na
ľudské telo ako na celok (obzvláš na jeho obehovú sústavu - cievy, srdce, krv,
lymfu a systém látkovej výmeny) cez posilnenie a adekvátnu aktiváciu
hormonálneho systému.
Táto hormonálna gymnastika je široko praktizovaná stovky rokov mníchmi v
kláštoroch Tibetu. Je veľmi účinná, vhodná pre každého dospelého človeka bez
ohľadu na jeho vek, pohlavie a choroby a pri tom prekvapivo jednoduchá. Jediným
obmedzením je zákaz fajčenia, použitia alkoholických nápojov a hocijakých drog.
Gymnastika sa vykonáva denne - každé ráno, ihneď ako sa prebudíte.
Cvičenie trvá len 5 až 15 minút ( v závislosti na stupni osvojenia cvičenia) a umožňuje zabezpeči normálne fungovanie tela a psychiky počas dňa.
Faktom je to, že v bývalom Sovietskom Zväze táto gymnastika bola oficiálne uverejnená ešte na začiatku 80-tych rokov a bolo zahájené vedecké monitorovanie rady dobrovoľníkov, ktorí ju praktizovali. Preto sa teraz už dá ohodnoti, že použitie tejto gymnastiky udržuje človeka v aktívnom a plnohodnotnom stave počas celého života bez ohľadu na vek. Ïalej, vo väčšine sledovaných prípadov (okolo 90%) sa ukázalo, že v termíne od 6 mesiacov až do 1,5 roka u dotyčných osôb „zmizli“ prakticky všetky chronické ochorenia, aj dos závažné (samozrejme, táto gymnastika bola využívaná len ako doplnenie k zabehnutej terapii).
Popis Tibetskej hormonálnej gymnastiky
Dôležité! Gymnastika sa vykonáva denne - každé ráno, ihneď ako sa prebudíte, ale najneskôr pred 6.hodinou ráno – je to podmienené organovými hodinami a inými životnými rytmami (samozrejme, že cez leto to bude najneskôr pred 7.hod.) Keď si môžete dovoli spa dlhšie, tak stačí začína cviči aj o 5:50.
Nižšie dáme detailný popis každého cviku a okrem tohto, tu ste môžete pozrie aj video ( formát mp4) s ukážkou každého cviku : pozrie si video , - stiahnu si video tu ,
Každý cvik trvá cca 1 sek., je treba ho opakova 30 krát, takže celkovo jednému cviku venujeme približne 30 sek. Na ukážkovom videu sa z technických dôvodov cviky opakujú v menšom počte.
Cvičenie sa vykonáva ihneď ako sa prebudíme, a to v ležiacej polohe na chrbte v posteli (posteľ nesmie by príliš mäkká alebo prehnutá, inak je treba cviči na podlahe).
Cvik č.1. Trenie dolných časti dlaní o seba (cca 10 sek.). Pri tomto môžete ma suchý horúci pocit, suchý jemne teplý pocit alebo vlažný studený, respektíve vlažný jemne teplý pocit:
- suchý horúci pocit znamená že po prebudení máte dobrý zdravotný stav,
- suchý jemne teplý pocit znamená že po prebudení máte mierne oslabený zdravotný tonus,
- vlažný studený, respektíve vlažný jemne teplý pocit znamená že po prebudení máte viac
oslabený zdravotný tonus.
V každom prípade bez ohľadu na pocit pokračujete ďalej.
Cvik č.2. Dolnú čas „ohriatých“ dlaní priložíte na zatvorené oči a 30x jemne pritlačíte a uvoľníte (čas cca 30sek.). V prípade zhoršeného zraku alebo iných problémov s očami môžete ruky ponecha priložené na očiach ešte 1 až 2min.
Cvik č.3 . Ïalej dolnú čas dlaní priložíte na uši a 30x jemne pritlačíte a uvoľníte (čas cca 30sek.)
Cvik č.4 . Potom ohnete prsty a pritlačíte ich k hornej časti dlaní, a palec máte voľne vystrčený hore (neúplne zavretá päs - pozri foto ). Takto zavretú každú päs umiestnite pod ucho (fakticky štyri prsty pästi máte na lícach), pritom palec dáte za ušnicu. Jemne pritlačíte prsty každej päste k pokožke a urobíte pohyb päsami po vonkajších stranách tváre smerom dopredu - od ucha až k brade, a potom smerom spä : od brady až k ušiam (pozri video). Palec každej ruky „cestuje“ dopredu a dozadu po lymfatických uzlinách pod tvárou – od ucha k brade a spä – od brady k uchu.
Jeden cvik - jeden pohyb dopredu a jeden pohyb dozadu spä na východiskovú pozíciu. Takých cvikov robíte 30.
Cvik č.5. Ïalej pravú ruku dáte na čelo, ľavá ruka leží na pravej, a pohybujete od pravého spánku k ľavému a spä – od ľavého spánku k pravému. Jeden cvik - jeden pohyb sprava - doľava + jeden pohyb spä . Takých cvikov robíte 30.
Cvik č.6 . Potom zložené ruky presuniete do polohy cca. 5 -15 cm nad hlavu (pozri foto) – nad temeno (7.čakra), ľavá ruka je stále na pravej, a takto pohybujete od čela do tyla a spä – od tyla do čela. Jeden cvik - jeden pohyb od čela do tyla a spä. Takých cvikov robíte 30.
Cvik č.7. Takto zložené ruky vráte opä 10 -15 cm nad hlavu – nad temeno (pozri foto), ľavá ruka je stále na pravej, a takto pohybujete od pravého ucha k ľavému a spä – od ľavého ucha k pravému. Takých cvikov robíte 30.
Cvik č.8. Potom pravú ruku priložíte na štítnu žľazu a ľavú položíte na pravú ruku. Ïalej ľavou rukou pohybujte vo výške cca 5 cm nad telom, a to smerom od štítnej žľazy až pod pupok (foto je tu – klikni). . Na konci pohybu sa dotknite ľavou rukou pod pupok (oblas 2. čakry) a potom vráte ľavú ruku spa na štítnu žľazu s dotykom k pravej ruke. Pravá ruka je pri tom stále na štítnej žľaze (pozri video). Jeden cvik - jeden pohyb ľavej ruky od štítnej žľazy až pod pupok a spa na štítnu žľazu. Takých cvikov robíte 30.
Po 30 cvikoch zložené ruky ( ľavá na pravej) presuniete po tele zo štítnej žľazy na pupok.
Cvik č.9. Ïalej stále zloženými rukami (ľavá na pravej) tridsa krát obkrúžite pupok - pozri video (robíte 30 kruhových pravotočivých pohybov po brušku , a to znamená z prava – do ľava alebo „po časových ručičkách“, čo je smerom od pečene k pankreasu a taktiež po trajektórii hrubého čreva).
Cvik č.10. Ïalej ruky aj nohy zdvihnete hore a synchrónne krúžite rukami v zápästiach a nohami v členkoch - 7 krát doprava a 7 krát doľava.
Cvik č.11. Potom „vytrasiete“ ruky aj nohy cca 15 sekúnd.
Cvik č.12. Ïalej premasírujete pravé a potom ľavé chodidlo (masírova chodidla môžete aj súčasne). Čas: 20-60 sekúnd. Keď sa na chodidle nájdu nejaké bolestivé alebo nepríjemné na dotyk miesta, venujte im viac času.
Cvik č.13. Potom obe predkolenia triete rukami súčasne smerom od členkov po kolená, pričom dlane „chodia“ po vonkajších stranách lýtok (pozri video). Úkon robíte 30 krát.
Cvik č.14. Ïalej 30 krát súčasne masírujete kolená pravotočivým pohybom (a to znamená sprava – doľava alebo „po časových ručičkách“).
Cvik č.15. Potom obidve stehná súčasne masírujete 30 krát pohybom z vonka do vnútra – pozri video.
Cvik č.16. A nezabudnite poďakova : „NAMASTE“! - "ÏAKUJEM"! (ruky zložené pred hruďou dlaňami spolu s pocitom úprimnej vďaky).
Poznámky:
1. Po gymnastike je dobre vypi pohár prevarenej vody – s teplotou ako váš obvyklý čaj. To „naštartuje“ vaše črevá.
2. Keď sa vám po tom ešte chce spa, a máte takú možnos, pokojne si „dajte šlofíka“- to nič nepokazí.
3. Obvykle počas prvých štyroch týždňov môže by takzvaná „čistka“ – telo sa uvoľňuje od toxínov, odpadových látok, môžu sa „ukáza“ dlhodobé infekcie, napr.- zlatý stafylokok, chlamydia, parazity a tomu podobní „spolubývajúci“. Pokračujte v cvičení a preliečte to. Využite na liečenie tie prostriedky, ktoré sú pre vás dostupné a akceptovateľné (oficiálnu medicínu, alternatívnu medicínu, atď.). Dôležité je vedie, že počas takejto čistky všetky „zobudené“ problémy je ľahšie vylieči, než v chronickom „stlmenom“ stave. Pozor, svojpomocne lieky nevysadzujte – poraďte sa s vaším doktorom!
4. V prípade, že sa vám ráno cviči nepodarilo, cvičte cez deň alebo večer – gymnastika je účinná aj v iných hodinách, len s menším efektom. Snažte sa cviči každý deň – to sa oplatí!
Tetyana Karásková (TK), Inštitút Regenerácie Človeka
22.01.2014
|