BANKOVANIE (Vákuová terapia)
Bankovanie alebo vákuová terapia je terapeutická metóda, ktorá využíva prepojenie
reflexných lokalít (napr., pri chrbtici – paravertebrálnych), nervových vlákien,
akupunktúrnych energodráh (meridiánov) s vnútornými orgánmi a systémami tela.
Inými slovami to znamená, že konkrétne miesta na ľudskom tele (obvykle na pokožke) sa
nepriamo (reflexne) vzahujú k vnútorným orgánom, a účinkovanie na tieto konkrétne
miesta tým alebo iným špeciálnym spôsobom vyvoláva regeneračné zmeny v dotyčných
orgánoch, systémoch, v našom organizme ako celku.
Obvykle sa v spojenosti s bankovaním pripomína len čínska medicína.
Ale málokto vie, že aj naše prababičky v bežnej domácnosti používali bankovanie ako veľmi účinnú procedúru na rôzne ochorenia, obzvláš pri bolesti chrbtice a zápaloch rozličného druhu, napríklad, na radikulit a pneumóniu (na to im slúžili hrnčeky rôzneho rozmeru a kus horiacej látky).
Mimochodom, v slovanských krajinách bývalého Sovietskeho Zväzu (Ukrajina, Rusko, Bielorusko) bankovanie ako liečebná metóda nikdy nepatrila len k alternatívnej medicíne a neprerušene sa používa v konvenčnej medicíne (najmä v pediatrii), a banky sú súčasou štandardnej ponuky v bežnej lekárni.
To isté sa dá poveda aj o použití bankovania v konvenčnej medicíne modernej číny, Japonska, atd. Popri tom jeden z najstarších písomných dôkazoch o bankovaní nájdeme aj v diele čínskeho lekára Wang Tayra z dynastie Tang , a to ešte v roku 280 n. l.
Dnes je v širokej verejnosti bankovanie chápané skôr ako alternatívna forma terapie.
Samotný pojem - bankovanie - nám hovorí, že prostriedkom terapie bude banka.
Historicky predpokladá, že nám známa moderná liečebná sklenená banka sa vyvinula z keramického džbánku (v slovanskej Európe), a na ďalekom Východe (čína, Japonsko, atd.) sa jej pôvod odvíja od bambusových nádob, cucurbitulyov (druh tekvičiek), kravských rohov - cez keramické nádobky - až po sklenené banky, aké sú dnes bežné v terapii.
Čo sa deje v procese bankovania?
Účinky bankovania sú známe ako všeobecné - detoxikácia, zlepšenie lymfatického a krvného obehu, obnova funkcie nervového systému a pohybového ústrojenstva , … , tak aj lokálne - odstránenie bolesti, eliminácia zápalov, uvoľnenie spazmov a nadmernej stuhnutosti svalov, ….
Sklenená banka sa aplikuje na telo priložením na pokožku, kde sa pri pomoci podtlaku následne prisaje na priložené miesto.
Podtlakom sa aktivujú kapiláry a vytvorí sa krvný výron. Na tomto mieste sa lokálne zvýši prívod krvi a kyslíka. Výsledkom je rýchla metabolizácia a regenerácia tkaniva.
Zaujímavé, že krvný výron sa vytvorí len v prípade reflexnej odozvy tela, a to znamená, len v prípade ochorenia príslušného telesného orgánu alebo systému. Preto sa dá bankovanie dobre použi i v prípade diagnostikovania.
A teraz trochu úvahy o spojenosti bankovania a akupresúry.
Otázka: „čo je akupresúra?“
Obvyklá odpoveď: „Je to tlakové účinkovanie na špeciálny aktívny telesný bod alebo telesnú lokalitu“.
¼ahko pochopi, že bankovanie je zrkadlovým zobrazením terapeutického postupu pri akupresúre. Popri tom aj s tým istým terapeutickým výsledkom.
A prečo? Pretože nášmu organizmu je absolútne jedno, čo účinkuje na aktívny bod: nátlak alebo podtlak.
Preto veľmi dobré regeneračné výsledky dosiahneme pri aplikácii banok na známe reflexné lokality alebo na meridiálne akupresúrne energetické body.
Pôsobenie metódy sa prenáša cez svalstvo, spojivové tkanivá, cievny a nervový systém a taktiež cez meridiány a harmonizáciu „čchi”- energie a „wei-čchi ”- ochrannej „čchi”. Proces bankovania reguluje tok „čchi” a krvi, pomáha “vytiahnu škodlivosti” z ľudského tela.
Aké druhy bankovania sú nám známe?
V praxi sa stretávame s rôznymi metódami bankovania, sú to najmä: bankovanie mierne, stredné a silné (podľa diametru banky, miere podtlaku a prisatia na pokožku), bankovanie pohyblivé (dinamicke), bankovanie s ihlou alebo/a s magnetmi, bankovanie s moxou, plné (krvavé, herudo- alebo s pijavicou) bankovanie, bylinkové bankovanie, vodné bankovanie atd.
Bankovanie s ihlou môžu aplikova len skúsení akupunkturisti.
Bankovanie s magnetmi ( ako aj všeobecné magnetoterapiu ) skúsení terapeuti teraz vôbec neodoporučujú. Je pravdepodobnos nežiadúcich výsledkov. Prečo? Pretože posledných pár rokov je magnetické pole Zeme nestabilné natoľko, že sa nedá na 100% urči možný účinok pôsobenia magnetov na náš organizmus.
bankovanie s moxou, plné (krvavé, herudo- alebo s pijavicou ) bankovanie, bylinkové bankovanie, vodné bankovanie vyzerajú a psychologicky pôsobia dos exoticky, ale pri tom ich terapeutický efekt nie je vyšší v porovnaní s klasickým.
Kde sa dá použi bankovavie?
Bankovanie je vhodné aplikova pri svalových spazmoch, závratoch, bolestiach hlavy (až migrenóznych stavoch), reumatizme, astme, hypo- a hypertenzii, kožných problémoch, celulitíde, paréze a zápale tvárového nervu, chronickej únave, nočnom pomočovaní, problémoch s chrbticou, rozličných zápaloch, nachladnutiu a pod...
obvykle je dobre bankovanie kombinova s ďalšími terapeutickými postupmi.
|